Vishay/Dale RNC55H11R5DSB14
RNC55H11R5DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H11R5DSB14
Brief Description
RES 11.5 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H11R5DSB14.pdf
Availability of RNC55H11R5DSB14
QUANTITY
RNC55H11R5DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H11R5DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H11R5DSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.5
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H11R5DSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H11R5DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H11R5DSB14 Details Description
Related parts for RNC55H11R5DSB14
RES SMD 360 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC CLK ZDB 4OUT 133MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 604 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
SC 3.81/11/135F 3.2SN GN BX datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB datasheet.pdf
RES 5.23 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf