Vishay/Dale RNC55H1210FRB14
RNC55H1210FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1210FRB14
Brief Description
RES 121 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1210FRB14.pdf
Availability of RNC55H1210FRB14
QUANTITY
RNC55H1210FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1210FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1210FRB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)121
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1210FRB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1210FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1210FRB14 Details Description
Related parts for RNC55H1210FRB14
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 127 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CARDEDGE MALE 50POS .100 WW AU datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 1KX9 10NS 32QFP datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
FUSE DUAL ELEMENT T-LAG 7A 250V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.5V TSOP6 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 200W datasheet.pdf