Vishay/Dale RNC55H1211BSR36
RNC55H1211BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1211BSR36
Brief Description
RES 1.21K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1211BSR36.pdf
Availability of RNC55H1211BSR36
QUANTITY
RNC55H1211BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1211BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H1211BSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.21k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1211BSR36
Related LinksRNC55H1, RNC55H1211BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1211BSR36 Details Description
Related parts for RNC55H1211BSR36
CORD MINIGRABBER PATCH 60" BROWN datasheet.pdf
RES SMD 64.9K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC GATE NOR 2CH 4-INP 14-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 5.6 OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
IC 3-8 LINE DECODER/DEMUX 16SOIC datasheet.pdf
IC CTRLR PWM CM OVP OTP HV 7DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IC CLOCK CONDITIONER W/PLL 48LLP datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 5% 3W 6327 datasheet.pdf
Connector Socket 75 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf