Vishay/Dale RNC55H1211FRB14
RNC55H1211FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1211FRB14
Brief Description
RES 1.21K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1211FRB14.pdf
Availability of RNC55H1211FRB14
QUANTITY
RNC55H1211FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1211FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1211FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.21k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1211FRB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1211FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1211FRB14 Details Description
Related parts for RNC55H1211FRB14
CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 324K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC PREC TRPL SUPPLY MONITR 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 21.5 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
MODULE PLUG-IN PICDEM LCD2 85J90 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 6A TO277A datasheet.pdf
RES 120 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 127 TYP datasheet.pdf
Crystal 16.3840MHz 10ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf