Vishay/Dale RNC55H1212BRBSL
RNC55H1212BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1212BRBSL
Brief Description
RES 12.1K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1212BRBSL.pdf
Availability of RNC55H1212BRBSL
QUANTITY
RNC55H1212BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1212BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1212BRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1212BRBSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1212BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1212BRBSL Details Description
Related parts for RNC55H1212BRBSL
RES 43K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M10-1.25 6H 4.5V datasheet.pdf
CONTROLLER SSR 4.8A 12-24VDC datasheet.pdf
RES 75 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 705MA 210 MOHM datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
TVS DIODE 9VWM 15.4VC DO-215AA datasheet.pdf
Crystal 20.4800MHz 10ppm 18pF 200 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
M12 DIFFUSE NPN 100MM CONN datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS SKT datasheet.pdf