Vishay/Dale RNC55H1231BRBSL
RNC55H1231BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1231BRBSL
Brief Description
RES 1.23K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1231BRBSL.pdf
Availability of RNC55H1231BRBSL
QUANTITY
RNC55H1231BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1231BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1231BRBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.23k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1231BRBSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1231BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1231BRBSL Details Description
Related parts for RNC55H1231BRBSL
EVAL BOARD FOR L6384/L6385/L6386 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC LINE RCVR SGL 3V LVDS SOT23-5 datasheet.pdf
IC CLOCK SSCG 1PLL 2CH 8TSSOP datasheet.pdf
CONN RECEPT 51POS 1MM SMD AU datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 6.3V X6S 0201 datasheet.pdf
55/ CABLE OUTER SPACE datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf
TV 39C 38#22D 1#8 TWIN SKT REC datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS datasheet.pdf