Vishay/Dale RNC55H1231BRRE6
RNC55H1231BRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1231BRRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.23K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1231BRRE6.pdf
Availability of RNC55H1231BRRE6
QUANTITY
RNC55H1231BRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1231BRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H1231BRRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.23k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1231BRRE6
Related LinksRNC55H1, RNC55H1231BRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1231BRRE6 Details Description
Related parts for RNC55H1231BRRE6
RES ARRAY 9 RES 820 OHM 10SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 9POS 2MM T/H datasheet.pdf
Crystal 9.8304MHz 30ppm Series 60 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
RES 100 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL STANDARD GAUGE #8 datasheet.pdf
REPLACEMENT KEY FOR AML 27 KEY datasheet.pdf
INSERTION BRIDGE 4POS GRAY datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP3T datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf