Vishay/Dale RNC55H1240FRRSL
RNC55H1240FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1240FRRSL
Brief Description
RES 124 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1240FRRSL.pdf
Availability of RNC55H1240FRRSL
QUANTITY
RNC55H1240FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1240FRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1240FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)124
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1240FRRSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1240FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1240FRRSL Details Description
Related parts for RNC55H1240FRRSL
IC VREF SERIES 3V SOT23-5 datasheet.pdf
VARISTOR 1080V 70KA CHASSIS datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 72POS 0.156 datasheet.pdf
RES SMD 510K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 10POS SCKT datasheet.pdf