Vishay/Dale RNC55H1243DRB14
RNC55H1243DRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1243DRB14
Brief Description
RES 124K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1243DRB14.pdf
Availability of RNC55H1243DRB14
QUANTITY
RNC55H1243DRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1243DRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1243DRB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)124k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1243DRB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1243DRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1243DRB14 Details Description
Related parts for RNC55H1243DRB14
FIXED IND 8.2NH 300MA 240 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 25.5 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
FILTER RFI GEN PURPOSE 5A FASTON datasheet.pdf
IC UP SUPERVISOR HEX 20-TQFN datasheet.pdf
IC FET BUS SWITCH SGL 20SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CABLE TIE MINI 3.9" datasheet.pdf