Vishay/Dale RNC55H1292BRBSL
RNC55H1292BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1292BRBSL
Brief Description
RES 12.9K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1292BRBSL.pdf
Availability of RNC55H1292BRBSL
QUANTITY
RNC55H1292BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1292BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1292BRBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1292BRBSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1292BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1292BRBSL Details Description
Related parts for RNC55H1292BRBSL
IC OTP 2MBIT 90NS 32TSOP datasheet.pdf
IC DAC 16BIT DUAL 8VSSOP datasheet.pdf
MCU 8BIT 16KB FLASH 44-LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT HSNG 4POS ANTI-BACKOUT datasheet.pdf
RES SMD 8.16K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CSTR,STR,BF datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 16.2 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 50W datasheet.pdf