Vishay/Dale RNC55H1292BRRSL
RNC55H1292BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1292BRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 12.9K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1292BRRSL.pdf
Availability of RNC55H1292BRRSL
QUANTITY
RNC55H1292BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1292BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1292BRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1292BRRSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1292BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1292BRRSL Details Description
Related parts for RNC55H1292BRRSL
IC GATE HEX NAND/NOR/INV 16-DIP datasheet.pdf
CAP CER 49PF 500V 1111 datasheet.pdf