Vishay/Dale RNC55H1292BSB14
RNC55H1292BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1292BSB14
Brief Description
RES 12.9K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1292BSB14.pdf
Availability of RNC55H1292BSB14
QUANTITY
RNC55H1292BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1292BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1292BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1292BSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1292BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1292BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H1292BSB14
IC SENSOR 6CH 5V 5MA SGL 28DIP datasheet.pdf
IC ANALOG FRONT END 17BIT 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 56VQFN datasheet.pdf
CAP 400MF -20% +80% 5.5V T/H datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 10POS 1MM R/A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 27 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf