Vishay/Dale RNC55H1293BSRE6
RNC55H1293BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1293BSRE6
Brief Description
RES 129K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1293BSRE6.pdf
Availability of RNC55H1293BSRE6
QUANTITY
RNC55H1293BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1293BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H1293BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)129k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1293BSRE6
Related LinksRNC55H1, RNC55H1293BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1293BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H1293BSRE6
IC DAC 8BIT DUAL R-R 20-TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS 2MM VERT TIN datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 43 OHM 1606 datasheet.pdf
16CC PICOFLEX 250MM LONG datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS JAM NUT PIN M8 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf