Vishay/Dale RNC55H12R1FMBSL
RNC55H12R1FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H12R1FMBSL
Brief Description
RES 12.1 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H12R1FMBSL.pdf
Availability of RNC55H12R1FMBSL
QUANTITY
RNC55H12R1FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H12R1FMBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H12R1FMBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H12R1FMBSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H12R1FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H12R1FMBSL Details Description
Related parts for RNC55H12R1FMBSL
CONN PLUG 4POS DUAL MINI-FIT datasheet.pdf
LS W/ NEON LAMP datasheet.pdf
IC AMP AUDIO MONO AB MIC 4USMD datasheet.pdf
0603 X2Y CELL BUZZKILL FILT KIT datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 16DIP datasheet.pdf
RES 7.68K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
19 MTE HDR SRRA SMT.100CL datasheet.pdf
ATTENUATOR 17 DB DC 18GHZ datasheet.pdf