Vishay/Dale RNC55H12R4BRRSL
RNC55H12R4BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H12R4BRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 12.4 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H12R4BRRSL.pdf
Availability of RNC55H12R4BRRSL
QUANTITY
RNC55H12R4BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H12R4BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H12R4BRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.4
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H12R4BRRSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H12R4BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H12R4BRRSL Details Description
Related parts for RNC55H12R4BRRSL
IC ENCORE XP MCU FLASH 8K 20QFN datasheet.pdf
RES SMD 0.56 OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.8A SOT223 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 1A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
STRAIN RELIEF FOR LC CONNECTORS datasheet.pdf
CABLE COAXIAL 18AWG 2500' datasheet.pdf
SWITCH PB SPST-NO 0.125A 125V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 7POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
RES 360 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 181POS GOLD datasheet.pdf