Vishay/Dale RNC55H12R4FSRSL
RNC55H12R4FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H12R4FSRSL
Brief Description
RES 12.4 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H12R4FSRSL.pdf
Availability of RNC55H12R4FSRSL
QUANTITY
RNC55H12R4FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H12R4FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H12R4FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H12R4FSRSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H12R4FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H12R4FSRSL Details Description
Related parts for RNC55H12R4FSRSL
RES ARRAY 4 RES 560 OHM 0804 datasheet.pdf
IC ENCORE MCU FLASH 16K 44PLCC datasheet.pdf
RES SMD 6.04 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 6VDC 40MM PANEL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 51K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
ACCY MOUNT BMM 3/8 58A SMAM datasheet.pdf
TRANSISTOR RF POWER 200W LDMOST datasheet.pdf
SPECIAL SAFETY EDGE SCS-2525N datasheet.pdf
IMCV SNMP MANAGEABLE CONVRTR datasheet.pdf
TRANS RF BIPO 110V 30A 55HX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf