Vishay/Dale RNC55H1300BSBSL
RNC55H1300BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1300BSBSL
Brief Description
RES 130 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1300BSBSL.pdf
Availability of RNC55H1300BSBSL
QUANTITY
RNC55H1300BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1300BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1300BSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)130
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1300BSBSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1300BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1300BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H1300BSBSL
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
IC MONOSTABLE DUAL 16SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MT PINS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 1.5A DO204 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 931 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 100V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 25POS TIN datasheet.pdf
VARISTOR 324V 3.5KA DISC 10.5MM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
PANEL ANTENNA datasheet.pdf
55A PRIMARY/DUAL 8/ L datasheet.pdf