Vishay/Dale RNC55H1301BSBSL
RNC55H1301BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1301BSBSL
Brief Description
RES 1.3K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1301BSBSL.pdf
Availability of RNC55H1301BSBSL
QUANTITY
RNC55H1301BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1301BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1301BSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1301BSBSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1301BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1301BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H1301BSBSL
DIODE GEN PURP 100V 1A DO213AB datasheet.pdf
CONN SHV PLUG STR CRIMP datasheet.pdf
THERMAL INTERFACE PAD datasheet.pdf
MEMORY CARD COMPACTFLASH 8GB datasheet.pdf
IC ADAPTER CLOCK RATE 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 130K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 5VOUT 50W datasheet.pdf
TEST ROD 14MM FOR SF4B datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS PNL MNT PIN M23 datasheet.pdf