Vishay/Dale RNC55H1322DSB14
RNC55H1322DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1322DSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 13.2K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1322DSB14.pdf
Availability of RNC55H1322DSB14
QUANTITY
RNC55H1322DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1322DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1322DSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)13.2k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1322DSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1322DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1322DSB14 Details Description
Related parts for RNC55H1322DSB14
FIXED IND 470UH 420MA 1.48 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 1.39A 118 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK II DR RIGHT ANGLE RET datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
DISPLAY OLED CHAR 2X20 YLW datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 3POS SKT datasheet.pdf
CABLE TIE HOLDER FIR TREE BLACK datasheet.pdf
CONN HEADER .05" 10POS RA T/H datasheet.pdf