Vishay/Dale RNC55H1330BSRE6
RNC55H1330BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1330BSRE6
Brief Description
RES 133 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1330BSRE6.pdf
Availability of RNC55H1330BSRE6
QUANTITY
RNC55H1330BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1330BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H1330BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)133
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1330BSRE6
Related LinksRNC55H1, RNC55H1330BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1330BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H1330BSRE6
RES SMD 240K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED PMI SNAP-IN Y/G BI-CLR .156" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
156 KK SPOX RCPT HSG WO/RAMP datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
IPD M18 NONSHLD 3W SPST 2M datasheet.pdf
ROUND SPACER M6 NYLON 1" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
BARRIER BLOCK datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf