Vishay/Dale RNC55H1332FRRSL
RNC55H1332FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1332FRRSL
Brief Description
RES 13.3K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1332FRRSL.pdf
Availability of RNC55H1332FRRSL
QUANTITY
RNC55H1332FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1332FRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1332FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1332FRRSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1332FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1332FRRSL Details Description
Related parts for RNC55H1332FRRSL
IDC CABLE - AKC10B/AE10G/APK10B datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 4-DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 360PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf