Vishay/Dale RNC55H1333BSRSL
RNC55H1333BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1333BSRSL
Brief Description
RES 133K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1333BSRSL.pdf
Availability of RNC55H1333BSRSL
QUANTITY
RNC55H1333BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1333BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1333BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)133k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1333BSRSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1333BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1333BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H1333BSRSL
INDUCT ARRAY 2 COIL 8UH SMD datasheet.pdf
RES SMD 806K OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
IC PSOC 8K FLASH 512B 28SSOP datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONN HDR 6POS 5.00MM PCB SLDR datasheet.pdf
RES CHAS MNT 40 OHM 1% 5W datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB datasheet.pdf
IGBT BOOST CHP 1200V 160A SOT227 datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf