Vishay/Dale RNC55H1333BSRSL
RNC55H1333BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1333BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 133K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1333BSRSL.pdf
Availability of RNC55H1333BSRSL
QUANTITY
RNC55H1333BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1333BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1333BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)133k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1333BSRSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1333BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1333BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H1333BSRSL
RES 3.9 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC COMP QUAD 7NS ULT-FAST 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 130MHZ 8MSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 61POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
RES 1.20M OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf