Vishay/Dale RNC55H1334FSBSL
RNC55H1334FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1334FSBSL
Brief Description
RES 1.33M OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1334FSBSL.pdf
Availability of RNC55H1334FSBSL
QUANTITY
RNC55H1334FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1334FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1334FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.33M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1334FSBSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1334FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1334FSBSL Details Description
Related parts for RNC55H1334FSBSL
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 1 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 232K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 475K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMYQ-3230-A datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 5.7A 11 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf