Vishay/Dale RNC55H1363BSRE6
RNC55H1363BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1363BSRE6
Brief Description
RES 136K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1363BSRE6.pdf
Availability of RNC55H1363BSRE6
QUANTITY
RNC55H1363BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1363BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H1363BSRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)136k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1363BSRE6
Related LinksRNC55H1, RNC55H1363BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1363BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H1363BSRE6
IC REG CTRLR SGL 5V 8-DIP datasheet.pdf
TERM FORK EXP VYL 22-18AWG #8 datasheet.pdf
IC REG/CTLR ACPI DUAL DDR 28QFN datasheet.pdf
NEO 8.0MM HI-PWR 20A S95 STY 05 datasheet.pdf
MICRO-CHANGE SINGLE-END ETHERNET datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES 30 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 160PF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf
FUSE HOLDER 250V datasheet.pdf