Vishay/Dale RNC55H1371BSR36
RNC55H1371BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1371BSR36
Brief Description
RES 1.37K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1371BSR36.pdf
Availability of RNC55H1371BSR36
QUANTITY
RNC55H1371BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1371BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H1371BSR36
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.37k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1371BSR36
Related LinksRNC55H1, RNC55H1371BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1371BSR36 Details Description
Related parts for RNC55H1371BSR36
RES SMD 845 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC TOUCH SCREEN 12BIT SER 64TQFP datasheet.pdf
IC CLK BUF 1:10 233MHZ 48TSSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TL4019-30243RR 2N/C+1N/C+1N/O, R datasheet.pdf
ER 06 16 P/C datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 330K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf