Vishay/Dale RNC55H1372FSRE6
RNC55H1372FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1372FSRE6
Brief Description
RES 13.7K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1372FSRE6.pdf
Availability of RNC55H1372FSRE6
QUANTITY
RNC55H1372FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1372FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H1372FSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1372FSRE6
Related LinksRNC55H1, RNC55H1372FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1372FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H1372FSRE6
RES ARRAY 4 RES 5.1K OHM 1206 datasheet.pdf
IC PA MOD UMTS BAND4/9 10-SMD datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 430MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 5.5A 35 MOHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1.6A 68 MOHM SMD datasheet.pdf
RND SPACER 0.085" NYLON 12.57MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS SKT datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 50PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 70.656MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP FILM 0.0062UF 5% 400VDC AXIA datasheet.pdf