Stackpole Electronics Inc. RNCF0805TKT11K0
RNCF0805TKT11K0 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805TKT11K0
Brief Description
RES SMD 11K OHM 0.01% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805TKT11K0.pdf
Availability of RNCF0805TKT11K0
QUANTITY
RNCF0805TKT11K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805TKT11K0
Internal Part NumberEIS-RNCF0805TKT11K0
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805TKT11K0
Related LinksRNCF080, RNCF0805TKT11K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805TKT11K0 Details Description
Related parts for RNCF0805TKT11K0
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44PLCC datasheet.pdf
FPGA DESIGN SYS W/VWDRAW/VIEWSIM datasheet.pdf
IC SWITCH SPST SOT23-6 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 56A DPAK datasheet.pdf
CONN HEADER 52POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RECEPT LGH 7POS CIRCULAR datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.105" NYLON 2.54MM datasheet.pdf