Vishay/Dale RNC55H1373FSRE6
RNC55H1373FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1373FSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 137K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1373FSRE6.pdf
Availability of RNC55H1373FSRE6
QUANTITY
RNC55H1373FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1373FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H1373FSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)137k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1373FSRE6
Related LinksRNC55H1, RNC55H1373FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1373FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H1373FSRE6
CONN RCPT 3POS MALE R/A PCB datasheet.pdf
CARDEDGE 36POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER 6TSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 61POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 2.5A DO201AD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 20QFN datasheet.pdf
T3 / E3 TRANSFORMER EXT.TEMP. datasheet.pdf
IC TXRX RS485 20MBPS 14-SOIC datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 8TDFN datasheet.pdf