Vishay/Dale RNC55H1384BSB14
RNC55H1384BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1384BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.38M OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1384BSB14.pdf
Availability of RNC55H1384BSB14
QUANTITY
RNC55H1384BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1384BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1384BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.38M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1384BSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1384BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1384BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H1384BSB14
CAP FILM 2700PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CONN D-SUB PLUG 26POS W/OUT PINS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 40POS VERT datasheet.pdf
PLUG AC AUSTRALIA 2 PRONG datasheet.pdf
INSRT/EXTRCT PCB 1.50" .125" NAT datasheet.pdf
RES 976 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 10POS 1MM R/A datasheet.pdf
RES 221K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf