Vishay/Dale RNC55H13R2BRB14
RNC55H13R2BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H13R2BRB14
Brief Description
RES 13.2 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H13R2BRB14.pdf
Availability of RNC55H13R2BRB14
QUANTITY
RNC55H13R2BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H13R2BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H13R2BRB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)13.2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H13R2BRB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H13R2BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H13R2BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H13R2BRB14
FUSE CERAMIC 8A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC CHARGER BATTERY LI-ION 8-DFN datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5.0MM 3POS PCB datasheet.pdf
PHOTOTRANS NPN W/RESISTOR TO-18 datasheet.pdf
RES SMD 1.91K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC LCD DISPLAY DRVR UNCASED datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 6V datasheet.pdf
RES 165 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 150PO datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf