Vishay/Dale RNC55H13R2BSB14
RNC55H13R2BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H13R2BSB14
Brief Description
RES 13.2 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H13R2BSB14.pdf
Availability of RNC55H13R2BSB14
QUANTITY
RNC55H13R2BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H13R2BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H13R2BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)13.2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H13R2BSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H13R2BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H13R2BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H13R2BSB14
EMITTER IR 950NM 50MA AXIAL datasheet.pdf
THYRISTOR 58V 37A DO-214 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG BOOST PROG 8DIP datasheet.pdf
TERM BLK RCPT 22POS SIDE 5.08MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
TRIMMER 5M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 24.3 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SAFETY MAT 600X1250MM datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 120 OHM 14SOIC datasheet.pdf