Vishay/Dale RNC55H13R7FSB14
RNC55H13R7FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H13R7FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 13.7 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H13R7FSB14.pdf
Availability of RNC55H13R7FSB14
QUANTITY
RNC55H13R7FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H13R7FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H13R7FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)13.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H13R7FSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H13R7FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H13R7FSB14 Details Description
Related parts for RNC55H13R7FSB14
XFRMR LAMINATED 1VA THRU HOLE datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 500V NP0 1812 datasheet.pdf
VARISTOR 900V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 18W datasheet.pdf
RES 69.8 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 62 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CABLE 13POS .100 JUMPER 5.25 INC datasheet.pdf
CAP CER 4.6PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf