Vishay/Dale RNC55H1401BSR36
RNC55H1401BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1401BSR36
Brief Description
RES 1.4K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1401BSR36.pdf
Availability of RNC55H1401BSR36
QUANTITY
RNC55H1401BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1401BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H1401BSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1401BSR36
Related LinksRNC55H1, RNC55H1401BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1401BSR36 Details Description
Related parts for RNC55H1401BSR36
TRIMMER 250K OHM 0.25W TH datasheet.pdf
CAP 470MF -20% +80% 5V T/H datasheet.pdf
IC DAC 8BIT MULT 16-SOIC datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3.3V SOT23-3 datasheet.pdf
CONN ARRAY MALE 296POS SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 0.15A SOT25 datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.185" 3MM 2LD datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.025 TIN datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT datasheet.pdf
IC 24:12 MUX/DEMUX 48BQSOP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB FP datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf