Vishay/Dale RNC55H1401FRB14
RNC55H1401FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1401FRB14
Brief Description
RES 1.4K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1401FRB14.pdf
Availability of RNC55H1401FRB14
QUANTITY
RNC55H1401FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1401FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1401FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1401FRB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1401FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1401FRB14 Details Description
Related parts for RNC55H1401FRB14
IC VREF SERIES 5V 8SOIC datasheet.pdf
CONN 2POS FASTON datasheet.pdf
HDR STR SR. 100 DP datasheet.pdf
OSC XO 148.351648MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
SCR FAST SW 600V 200A TO200AB datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4K FLASH 20DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 10.2A TO220 datasheet.pdf
CAP POLY 470UF 20% 16V SMD datasheet.pdf