Vishay/Dale RNC55H1421BSB14
RNC55H1421BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1421BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.42K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1421BSB14.pdf
Availability of RNC55H1421BSB14
QUANTITY
RNC55H1421BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1421BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1421BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.42k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1421BSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1421BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1421BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H1421BSB14
INLET IEC-320W/FUSE C14SCREW 6.3 datasheet.pdf
RES 19.3K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
MONTAGEANLEITUNG HAN-QUICK LOCK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
24VDC 1.3 AMP TT PS datasheet.pdf
RES 422 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf