Vishay/Dale RNC55H1432BRB14
RNC55H1432BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1432BRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 14.3K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1432BRB14.pdf
Availability of RNC55H1432BRB14
QUANTITY
RNC55H1432BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1432BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1432BRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)14.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1432BRB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1432BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1432BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H1432BRB14
CAP ALUM 1000UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 165K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 158K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
DAFLON WALL TUBING 5/8 datasheet.pdf
MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
RES 8.16K OHM 1W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
IC RADIO RX ANLG/DGTL 48QFN datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf