Vishay/Dale RNC55H1432BRRE6
RNC55H1432BRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1432BRRE6
Brief Description
RES 14.3K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1432BRRE6.pdf
Availability of RNC55H1432BRRE6
QUANTITY
RNC55H1432BRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1432BRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H1432BRRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1432BRRE6
Related LinksRNC55H1, RNC55H1432BRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1432BRRE6 Details Description
Related parts for RNC55H1432BRRE6
IC FLASH 2MBIT 70NS 32DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A 20SOIC datasheet.pdf
CONN HDR 2MM MALE 1ROW STR 27POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD5254 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS SKT datasheet.pdf
TVS DIODE 64VWM 103VC DO214AC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
LABEL HEAT SHRINK datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 20% 250VDC AXIAL datasheet.pdf