Rohm Semiconductor KTR18EZPF1780
KTR18EZPF1780 picture photo
Mfg. Part Number
KTR18EZPF1780
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 178 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
KTR18EZPF1780.pdf
Availability of KTR18EZPF1780
QUANTITY
KTR18EZPF1780 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR18EZPF1780
Internal Part NumberEIS-KTR18EZPF1780
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesKTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)178
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, High Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR18EZPF1780
Related LinksKTR18E, KTR18EZPF1780 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR18EZPF1780 Details Description
Related parts for KTR18EZPF1780
IC OTP 4MBIT 70NS 44PLCC datasheet.pdf
TRANS NPN 25V 2A SOT-89 datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 8SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO220AA datasheet.pdf
LED RED 700MA 3.45X3.45 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
OSC MEMS 34.300MHZ CMOS SMD datasheet.pdf