Vishay/Dale RNC55H1432BSR36
RNC55H1432BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1432BSR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 14.3K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1432BSR36.pdf
Availability of RNC55H1432BSR36
QUANTITY
RNC55H1432BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1432BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H1432BSR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1432BSR36
Related LinksRNC55H1, RNC55H1432BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1432BSR36 Details Description
Related parts for RNC55H1432BSR36
JFET N-CH 25V 0.225W SOT23 datasheet.pdf
LED 5MM RT ANG HI EFF YEL PCMNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FUSE 700A 600V T-LAG CLASS L datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
TIMER INTVL 30M-24H 115VAC PANEL datasheet.pdf
DUAL PRESET LCD TIMER 230V datasheet.pdf
2 XRSV M12 DCODED PCRAIGHT OVERM datasheet.pdf
METRAL HDR datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 5% 275VAC datasheet.pdf