Vishay/Dale RNC55H1473FPBSL
RNC55H1473FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1473FPBSL
Brief Description
RES 147K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1473FPBSL.pdf
Availability of RNC55H1473FPBSL
QUANTITY
RNC55H1473FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1473FPBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1473FPBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)147k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1473FPBSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1473FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1473FPBSL Details Description
Related parts for RNC55H1473FPBSL
IC MPU M683XX 25MHZ 357BGA datasheet.pdf
IC SENSOR UNDERVOLTAGE 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 250V X7R RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 3000PF 14KV DISK datasheet.pdf
PROTECTIVE HT 160MM CABLE TYPE datasheet.pdf