Vishay/Dale RNC55H1490BSB14
RNC55H1490BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1490BSB14
Brief Description
RES 149 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1490BSB14.pdf
Availability of RNC55H1490BSB14
QUANTITY
RNC55H1490BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1490BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1490BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)149
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1490BSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1490BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1490BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H1490BSB14
DIODE ZENER 8.2V 200MW SOD523 datasheet.pdf
RES 39.2 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU W/WD SOT23-6 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
FERRITE CHIP 300 OHM 100MA 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 100MA 125V datasheet.pdf