Vishay/Dale RNC55H1494BSB14
RNC55H1494BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1494BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.49M OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1494BSB14.pdf
Availability of RNC55H1494BSB14
QUANTITY
RNC55H1494BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1494BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1494BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.49M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1494BSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1494BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1494BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H1494BSB14
THYRISTOR PHASE 1600V TO-247AD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 12V datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 20NS 44SOJ datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 150MA 550 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
CONN RING 19-23 AWG #8 AMPLIVAR datasheet.pdf
XCEDE 3W RGHT 2PVH 6COL datasheet.pdf
M TERMINAL 24-28AWG datasheet.pdf
5.0MM EURO PLUG RA ME BLK 22CKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE PIN datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V 65W datasheet.pdf