Vishay/Dale RNC55H14R0FSRE6
RNC55H14R0FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H14R0FSRE6
Brief Description
RES 14 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H14R0FSRE6.pdf
Availability of RNC55H14R0FSRE6
QUANTITY
RNC55H14R0FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H14R0FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H14R0FSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H14R0FSRE6
Related LinksRNC55H1, RNC55H14R0FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H14R0FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H14R0FSRE6
RES SMD 1.87K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.14KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
RECEPT MINIFIT TPA V-0 BLK 16CKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CAP CER 30PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 11PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf