Vishay/Dale RNC55H14R7FSR36
RNC55H14R7FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H14R7FSR36
Brief Description
RES 14.7 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H14R7FSR36.pdf
Availability of RNC55H14R7FSR36
QUANTITY
RNC55H14R7FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H14R7FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H14R7FSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H14R7FSR36
Related LinksRNC55H1, RNC55H14R7FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H14R7FSR36 Details Description
Related parts for RNC55H14R7FSR36
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V NP0 1812 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ16 17 OLIV datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.125" NYLON 2.41MM datasheet.pdf
RES 13 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
BUNDLE X2 GATEWAY GRID NOW AMR+ datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf