Vishay/Dale RNC55H14R7FSRSL
RNC55H14R7FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H14R7FSRSL
Brief Description
RES 14.7 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H14R7FSRSL.pdf
Availability of RNC55H14R7FSRSL
QUANTITY
RNC55H14R7FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H14R7FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H14R7FSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H14R7FSRSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H14R7FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H14R7FSRSL Details Description
Related parts for RNC55H14R7FSRSL
RES SMD 470K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 24SOIC datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X50.8MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 6MM BLACK datasheet.pdf
CABLE ASSY SGL-END MALE 5POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CABLE 10POS .100 JUMPER 2.5 INCH datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 50PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
RES 9K OHM .3W .01% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 9PF 50V CH 0201 datasheet.pdf