Vishay/Dale RNC55H14R9BSB14
RNC55H14R9BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H14R9BSB14
Brief Description
RES 14.9 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H14R9BSB14.pdf
Availability of RNC55H14R9BSB14
QUANTITY
RNC55H14R9BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H14R9BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H14R9BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)14.9
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H14R9BSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H14R9BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H14R9BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H14R9BSB14
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 16.9 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS C-MT datasheet.pdf