Vishay/Dale RNC55H1501BSRSL
RNC55H1501BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1501BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.5K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1501BSRSL.pdf
Availability of RNC55H1501BSRSL
QUANTITY
RNC55H1501BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1501BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1501BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1501BSRSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1501BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1501BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H1501BSRSL
RES SMD 113 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 32.4 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC 4X4 REGISTER FILE 3ST 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 9PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
MACHINE SCREW PAN SLOTTED 2-56 datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.385" 3MM 2LD datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1MM .203M 29POS datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
TOOL CRIMP HD KIT WITH 3 DIES datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 5.5A datasheet.pdf