Vishay/Dale RNC55H1503BMBSL
RNC55H1503BMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1503BMBSL
Brief Description
RES 150K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1503BMBSL.pdf
Availability of RNC55H1503BMBSL
QUANTITY
RNC55H1503BMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1503BMBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1503BMBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1503BMBSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1503BMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1503BMBSL Details Description
Related parts for RNC55H1503BMBSL
IC Z8 GP MCU 32K OTP 40CDIP datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 6.34KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC GATE NOR 1CH 2-INP 6-XSON datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 24POS 0.156 datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 24V datasheet.pdf