Vishay/Dale RNC55H1503FSRE6
RNC55H1503FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1503FSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 150K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1503FSRE6.pdf
Availability of RNC55H1503FSRE6
QUANTITY
RNC55H1503FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1503FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H1503FSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1503FSRE6
Related LinksRNC55H1, RNC55H1503FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1503FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H1503FSRE6
TVS DIODE 17.1VWM 27.7VC AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
RES 115 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 48.7 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 5" 2S FIN datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
DSUB 37 F WW3 ZINC datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 4P-6POS OPEN datasheet.pdf
CONN PLUG SAS datasheet.pdf
MKP 1.5UF 5% 1600VDC DRAWING T3 datasheet.pdf